Bus z tyłu poEuropie

Prowadzenie busa – jakie uprawnienia musi posiadać kierowca?

Transport busem poEuropie jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla pasażerów, którzy szukają wygodnej i taniej podróży. Biorąc pod uwagę te korzyści, a także fakt, że wielu Polaków wyjeżdża pracować za granicą, rośnie popyt na przewozy busem. To z kolei wpływa na konieczność zatrudniania przez firmy przewozowe większej liczby kierowców. Czy praca w charakterze kierowcy busa wymaga posiadania specjalnych uprawnień? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Prawo jazdy – podstawowe uprawnienia kierowcy

Tutaj należy wziąć pod uwagę liczbę osób, do przewozu której przystosowane są pojazdy, a także masę własną pojazdu. Różnice stanowią bowiem podstawę do wymagania od kierowców posiadania innych uprawnień do kierowania pojazdami. Kierowcy busów muszą wziąć pod uwagę takie uprawnienia, jak:

  • prawo jazdy kategorii B – pozwala prowadzić pojazdy o masie własnej do 3,5 tony oraz z miejscami dla w układzie 8+1 (ośmiu pasażerów plus kierowca);
  • prawo jazdy kategorii D – daje prawo pojazdów z co najmniej dziewięcioma miejscami pasażerskimi oraz autobusów.

Kurs na przewóz osób

Oprócz posiadania prawa jazdy odpowiedniej kategorii kierowca, który zatrudnia się do przewozu osób, musi także ukończyć kurs na przewóz osób, który w branży nazywany jest też kwalifikacją wstępną. Obowiązek posiadania tego uprawnienia wymagany jest na mocy dyrektywy unijnej, która została włączona również do krajowych przepisów. Mówi ona o tym, że:

  • kierowcy, którzy zdobyli uprawnienia prawa jazdy kategorii D po 10 września 2008 roku, mają obowiązek ukończyć kwalifikację wstępną;
  • kierowcy, którzy zdobyli uprawnienia prawa jazdy kategorii D przed 10 września 2008 roku muszą odbywać szkolenia okresowe co pięć lat.

Ukończenie kursu na przewóz osób kończy się wpisem do prawa jazdy w tabeli przy odpowiedniej kategorii uprawnień, wraz z datą ważności uprawnień.

ZOBACZ CENNIKSKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Badania lekarskie i badania psychologiczne

Zawód kierowcy wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ponieważ osoba kierująca pojazdem jest odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale też za wszystkich pasażerów i innych uczestników ruchu. W związku z tym, kierowcy busów muszą cechować się:

  • wysokim poczuciem odpowiedzialności;
  • rozumieniem norm i zasad społecznych;
  • odpornością na stres;
  • wytrzymałością psychiczną i fizyczną (przewozy z podkarpackiego do Niemiec zajmują nawet kilkanaście godzin);
  • umiejętnością odpowiedniego radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych;
  • szybkością reagowania.

Prawo mówi o tym, że każdy kierowca, który ubiega się o pracę w firmie zajmującej się przewozami pasażerskimi, musi pozytywnie przejść badania lekarskie i psychologiczny test kwalifikacyjny. Dotyczy to zarówno kandydatów, którzy muszą przechodzić badania wstępne, jak i czynnych zawodowo kierowców, którzy są zobowiązani odbywać badania okresowe. Kierowcy poniżej 60. roku życia są zobowiązani odnawiać je co 5 lat, a kierowcy, którzy przekroczyli ten wiek co 30 miesięcy.

Zobacz naszą ofertę busów z poszczególnych województw:

Busy Dolny Śląsk

Busy Małopolska

Busy Opolskie

Busy Podkarpackie

Busy Śląsk

Busy Świętokrzyskie

No related posts found