Wnętrze busa poEuropie

Savoir Vivre podczas podróży busem

Savoir Vivre to zasady, które nie tylko warto, lecz wręcz trzeba znać. Co więcej, obowiązują one zarówno w restauracji, pracy, jak i podczas podróżowania busem. Czego nie wolno robić w trakcie jazdy busem? Jak uniknąć uprzykrzania podróży współpasażerom i kierowcy?

Wysiadanie i wsiadanie do busa

Kolejki – nikt z nas ich nie lubi, ale czasami są nieuniknione. Jednak czasy, kiedy to bilet nie gwarantował miejsca siedzącego w busie, a pasażerowie przepychali się, aby być pierwszymi do wejścia, w dużej mierze minęły.

Dziś kupno biletu i podróże, które oferują busy do Holandii, to gwarancja wygodnego miejsca siedzącego. Zatem oczekując na wejście do busa należy pozwolić bezproblemowo wysiąść najpierw wszystkim pasażerom. Starszym, mającym problemy z poruszaniem się bądź niepełnosprawnym warto dodatkowo pomóc. Odrobina życzliwości nic nie kosztuje, a z pewnością umila kontakty międzyludzkie.

W następnej kolejności odbywa się wsiadanie do busa. I w tym przypadku również warto zwrócić uwagę, czy nie ma wśród pasażerów osób, które potrzebują pomocy podczas wsiadania.

Torba, plecak i walizka to nie pasażerowie!

Duży bagaż znajduje swoje miejsce poza pokładem busa. Tam, gdzie siadają pasażerowie dostępne jest miejsce na bagaż podręczny, np. torebkę, plecak czy walizkę w rozmiarach kabinowych. Umieszczamy je nad siedzeniem lub pod siedzeniem, nigdy zaś obok siebie.

Przede wszystkim jest to bowiem miejsce siedzące, przeznaczone dla współpasażera, a nie naszych rzeczy (czy też nóg). Po drugie zaś, taki „ładunek” w trakcie gwałtownego hamowania lub jakiegokolwiek zdarzenia na drodze, staje się zdecydowanie cięższy niż pierwotnie, a tym samym zagraża bezpieczeństwu wszystkich pasażerów.

ZOBACZ CENNIKSKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Spożywanie posiłków i picie napojów

W długiej podróży nie obejdzie się bez przekąski czy napoju. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby w prowiancie nie znalazły się zbyt intensywnie pachnące dania czy artykuły spożywcze. Należy również spożywać przekąski czy kanapki w taki sposób, by nie pozostawiać po sobie bałaganu.

Bezwzględnie zakazane jest spożywanie wysokoprocentowych napojów, o czym mówi także regulamin – zawsze dostępny dla pasażerów.

Podróż w ciszy i spokoju

Podróżujemy zarówno w dzień, jak i w nocy. Wielu z nas jest zmęczonych, wyjeżdża do pracy, za sobą lub przed sobą ma jeszcze co najmniej kilka godzin na nogach. Podróż to zatem dla dużej części pasażerów okazja, żeby odpocząć, uciąć sobie krótką drzemkę lub w spokoju poczytać książkę.

Czego nie należy robić? Najbardziej uciążliwe są głośne rozmowy, równie głośne słuchanie muzyki czy oglądanie filmów (w przypadku dzieci – bajek) na laptopie bądź urządzeniach mobilnych. Nikt nie chce słuchać prywatnych rozmów, nierzadko intymnych bądź nieprzyjemnych. Pasażerowie nie powinni również wzajemnie narażać siebie na oglądanie lub słuchanie czegoś, co akurat nie przypada im do gustu bądź zaburza spokojną podróż.

Wydawać by się mogło, że to szczegóły. Detale, które niewiele znaczą. W praktyce jednak mają ogromne znaczenie dla komfortu podróżowania – zarówno pasażerów, jak i kierowcy, który musi się skupić na jeździe. 

Zobacz naszą ofertę busów z poszczególnych województw:

Busy Dolny Śląsk

Busy Małopolska

Busy Opolskie

Busy Podkarpackie

Busy Śląsk

Busy Świętokrzyskie

No related posts found