Bus z boku poEuropie

Stres w pracy kierowcy – jak sobie z nim radzić?

Praca kierowcy w firmie przewozowej jest bardzo odpowiedzialna, dlatego naturalną koleją rzeczy może wywoływać u kierowców stres. Podpowiadamy, jak sobie z nim radzić.

Przyczyny stresu – co wywołuje go u kierowców busów?

Jak już wspomnieliśmy, kierowcy mają bardzo odpowiedzialną pracę – muszą mierzyć się z wszystkimi trudnościami, jakie może postawić przed nimi długa trasa po krajach Europy. W czasie jej trwania wiele czynników może doprowadzić do tego, że kierowcy poczują się zestresowani, co wpłynie negatywnie na ich komfort pracy. Co może spowodować stres u kierowców busów?

Odpowiedzialność za pasażerów

Kierowcy busów są odpowiedzialni za pasażerów, których przewożą. Dotyczy to oczywiście ewentualnych zdarzeń drogowych, jakie zawsze mogą mieć miejsce w czasie podróży, ale również dobrego samopoczucia pasażerów. W razie zasłabnięcia lub innych problemów zdrowotnych, to kierowca jest osobą, która w pierwszej kolejności udziela pomocy. Przypomnijmy, że busy małopolskie–Niemcy mogą kursować nawet kilkanaście godzin – pomimo wielu udogodnień w nowoczesnych pojazdach, zawsze istnieje ryzyko, że ktoś poczuje się gorzej.

Obawy przed nową trasą

Dotyczy to przede wszystkim kierowców z krótkim stażem pracy, ale nie zmienia to faktu, że nowa trasa to zawsze nowe wyzwanie. Dopiero oswojenie się z jazdą po drogach w konkretnym kraju czy poznanie zwyczajów kierowców pozwalają poczuć się nieco swobodniej.

Długi czas poza domem

Niestety kierowcy busów nie mogą liczyć się z tym, że po ośmiu godzinach pracy wrócą do domu. Ich praca wiąże się z dłuższą nieobecnością, a czas wolny muszą spędzają z dala od najbliższych. Każdy człowiek w takiej sytuacji może poczuć się zestresowany.

Sytuacje na postojach

Parkingi przy autostradach to dla pasażerów możliwość rozprostowania nóg, skorzystania z toalety czy zjedzenia czegoś ciepłego. Praca kierowcy niestety nie jest wtedy przerwana, musi on być bowiem czujny na wypadek takich zdarzeń jak próby włamania do pojazdu czy kradzieże.

ZOBACZ CENNIKSKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jak radzić sobie ze stresem kierowcy

W redukcji stresu w czasie pracy kierowców busów na pewno pomaga doświadczenie. Znając trasy i doświadczając różnych sytuacji, na pewno poradzisz sobie lepiej z każdym kolejnym kursem. Warto także zadbać o wypoczynek i zdrowie. W przypadku tego ostatniego pomoże kilka dobrych nawyków.

Aktywność fizyczna

Kierowcy często cierpią na bóle pleców, co wynika oczywiście z ich tryby pracy. W takim przypadku pomaga aktywność fizyczna, dzięki której łatwiej jest zadbać o zdrowe plecy. Jednak na tym nie koniec korzyści z ruchu w czasie wolnym – aktywność fizyczna pomaga rozładować napięcie, dzięki czemu stres również jest niwelowany.

Zrównoważona dieta

W zdrowym ciele zdrowy duch, a na zdrowie wpływ ma przede wszystkim to, co jemy. Znacznie korzystniej jest zabierać ze sobą w trasę zdrowe posiłki niż żywić się w przydrożnych fast foodach. Ważne jest też nawadnianie organizmu. Organizm dobrze odżywionego kierowcy na pewno będzie mniej podatny na stres.

Wypoczynek

Znacznie mniej stresu będzie odczuwał kierowca, który podejdzie do pracy odpowiednio wypoczęty. Tysięcy kilometrów i długi godziny do pokonania to perspektywa, która wymaga świadomości tego, że ma się na to sporo sił.

Zobacz naszą ofertę busów z poszczególnych województw:

Busy Dolny Śląsk

Busy Małopolska

Busy Opolskie

Busy Podkarpackie

Busy Śląsk

Busy Świętokrzyskie

No related posts found